Levná svatební fotografie
Levné svatební fotografie
Svatební fotograf
Fotky ze Svatby
20 October 2016
0 Comments

Šetříte na svatebním fotografovi?

Hledáte nejlevnější focení svateb? Fotografa který Vám celý den nafotí a upraví za co nejmenší možnou částku? Svatba je celkově jeden z nejnákladnějších dnů v našem životě, který většina z nás prožije pouze jednou (Celebrity prominou...) a každý chce mít tento neopakovatelný den zaznamenaný od začátku do konce – Příprava nevěsty a ženicha, příjezd na obřad, výměna prstýnků, první polibek, společné fotky novomanželů, slavnostní hostina, první tanec novomanželů, zábava.... K tomu všemu stačí pouze jeden člověk a jeden fotoaparát. Proč je tedy takový rozdíl v cenách fotografů? Podívejme se na to postupně :)

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRÁCE NENÍ VIDĚT
Práce fotografa obnáší fotoaparát (je to až k nevíře) a jeho zkušenosti. Dnes je velký rozdíl mezi zkušenostmi jednotlivých podnikatelů a živnostníků, kteří svatby fotografují jako vedlejší příjem a pak jsou tu fotografové, které tato práce živí. Pokud bychom srovnali tyto dvě skupiny lidí, vznikne obrovský finanční schod mezi jejich cenovými nabídkami. Obě skupiny mohou mít s focením zkušenosti, mohou perfektně znát kompozici a mít přichystáno spoustu nápadů, ze kterých úhlů bude daný záběr nejhezčí, ovšem ta hlavní práce začíná až v momentě kdy oba dva zapnou počítač.

Ze svatby každý průměrně nacvaká 1000-2000 fotografií, ze kterých poté vzniká selekce těch nejatraktivnějších, které se později budou hodit na další úpravu a retuše novomanželských portrétků → postprodukci. Zde vzniká hlavní rozdíl mezi oběma skupinami. Pokud zaplatíte za svatební fotografie 3000,- korun a pan fotograf stráví na Vaší svatbě 6 hodin, logicky si spočítáme jeho taxtu na 500,- na hodinu. Pokud ovšem udělá selekci 400 fotografií, je potřeba každou fotografii upravit → Srovnat kompozici, barevně sladit, udělat základní retuše... Pokud pak používá lightroom, stráví nad každou fotografií průměrně 4 minuty (a to bude muset být super fofr). To znamená že touto postprodukcí stráví u počítače dalších 26 hodin čistého času bez přestávek... Náhle je jeho hodinová sazba pouze 90 korun na hodinu. Pak je důležité se zeptat na kolik si své zkušenosti a um cení. Myslíte že fotograf za 3000 tento čas nad úpravou stráví?

Pokud je Vaše odpověď NE, dokážete si představit, jak by fotky vypadaly, kdyby jste je porovnávaly.

Vždy je dobré zeptat se fotografa na jeho reference a portfolio fotografií. Subjektivně posoudíte, zda-li Vám jeho styl sedí a víte pak co ve výsledku kupujete. Pokud fotograf prozatím žádné portfolio nemá, je to vždycky tak trochu ruská ruleta, protože je tento člověk ještě stále bez zakázek, nebo není se svou prací dostatečně spokojen.

<3000
Na jedné straně fotografie které byli během tří hodin selektovány a vypáleny bez úprav nebo s minimálním zásahem na DVD.

>6000
Na straně druhé fotograf, který nad každou fotografií přemýšlí, chce aby byla jedinečná a měla vypovídající uměleckou hodnotu. Tento člověk chce svou práci odvést co nejlépe a chce aby jeho práce byla vizitkou za kterou se nebude stydět a může si ji hrdě pověsit do svého portfolia. Uvědomuje si že každá svatební fotografie je zároveň nástrojem, který k němu může přivést další spokojené zákazníky, kteří budou chtít mít neopakovatelné vzpomínky. Tento člověk nejede na kvantitu, ale na kvalitu. Ví že pokud vybere méně fotografií (Ruku na srdce – pro 400 originálních fotografií by musela mít svatba 15 hodin a 200 členů) dokáže si více vyhrát s detaily a každou dovede k dokonalosti. Potom je práce zábava a má smysl pro obě strany.

Na začátku jsem psal, že investice do svatby je vždy vysoká, ale fotografie a video je to, co Vám tyto vzpomínky zachová a interpretuje za dalších 10, 20, 50 let...

Není moudré šetřit na svých vzpomínkách, jednou za ně budeme vděční...

V galerii najdete několik fotografií, na kterých můžete zkusit uhodnout, nad kterou bylo stráveno kolik času :)

  • Jaroslav "Šety" Šetek

    Vystudoval produkci a režii ve Zlíne, a od chvíle kdy skončil začal podnikat v oblasti online marketingu se specializací na video a jeho postprodukci. Svoji práci miluje a svému rozvoji věnuje téměř veškerý volný čas.

0 Comments

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ