31 August 2016
0 Comments

Moderní záznam Maturitního plesu?

Prázdniny se přes nás přehnali jako zdivočelé stádo krav a je tu opět školní rok, učení, staří známí a především plánování maturitního plesu. Za předchozích 5 let jsme natočili a zpracovali téměř 50 maturitních plesů i s fotografiemi a tento rok přicházíme s novou formou pojetí maturitního videa. Z vlastní zkušenosti víme, že záznam z plesu, který je delší než 30 minut více jak 80% lidí nedokouká do konce a spíše si video prokliká a poté vypne. Je to velká škoda, protože člověk potom může přijít o všechny klíčové momenty a nevstřebá tak celkovou atmosféru plesu. Bohužel se doba neustále zrychluje, lidi potřebují všechno pojmout v co nejkratším možném čase a my jsme proto začali vytvářet sestřihy plesů v délce 3 -5ti minut. Toto video z plesu stejně jako dlouhý sestřih pojme celý program - předtančení, nástup, šerpování, sbírání mincí, tanec s rodiči, program a půlnoční překvapení. Video je shrnující vzpomínkou plesu, která Vám veškeré informace poskytne v krátkém sledu, tudíž se na něj po krátkém čase můžete podívat znovu, což se Vám u 40ti minutového videa po pěti letech ani nebude chtít. (Sám jsem se na svůj 50ti minutový ples ještě nepodíval, protože jsem byl po čtvrthodině frustrovaný z toho, že nám pan kameraman na předtančení místo tance točí zadky.)

Je to přirozená evoluce předávání informací, protože lidská pozornost vydrží u informativního videa maximálně 3 minuty a poté začneme nevědomky u sledování přemýšlet o dalších věcech. To je jeden z důvodů, proč Vám dlouhý sestřih nikdy nepředá po letech žádné emoce, ale spíše Vám informativně sdělí, jak dlouho trvalo šerpování (průměrně 25 minut) a ukáže Vám celý program od začátku do konce, což ale po letech už nikdy nevrátí ty krásné vzpomínky co si každý z nás z plesu odnesl. Navíc pokud chcete video sdílet s přáteli a ukázat jim jak jste měli skvělý ples, zkuste některému z nich pustit hodinové video z plesu a po dvaceti minutách se podívat jak reaguje. S největší pravděpodobnosti už bude listovat v mobilu a občas zvedne oči a podívá se jestli se něco stalo (nestalo...). 

Zde je náš záznam plesu pro jihlavské gymnázium v roce 2015:

 

V čase čtyř minut ukážete celý program, který ve výsledku působí jako jedna velká párty a předá tak všem dalším divákům pocit, že celý ples žil od začátku do konce. Vždy je důležité vědět, která informace je pro diváka důležitá a atraktivní, a kterou můžeme postrádat na úkor dynamického sestřihu, který je aktuální i po deseti letech.

Sečteno podtrženo: Pokud chcete svůj záznam plesu sdílet a pochlubit se ostatním, není moudré jít do dlouhého sestřihu. Potěší možná Vás, ale čím delší video bude, tím méně záživné se bude postupem času stávat pro Vás i pro ostatní. Doba vyžaduje zkracování, protože informací je všude obrovské množství a vyhrává ten, kdo je dokáže předat všechny, rychle a efektivně.

 

 

Na závěr zde ještě nechám pro porovnání záznam předtančení další třídy Gymnázia Jihlava. Video jsem objevil jako doporučené (není naše) a je zde zachycen celý tanec, také na jednu kameru (i naše video mělo pouze jednoho kameramana). Video je točené z balkonu, proto je celý tanec hezky vidět, ale atmosféra která v tu chvíli byla v sále se touto formou už předat nedá. Jsem zvědavý kolik z Vás se přistihne u toho, že video prokliká ;-) ... 

  • Jaroslav "Šety" Šetek

    Vystudoval produkci a režii ve Zlíne, a od chvíle kdy skončil začal podnikat v oblasti online marketingu se specializací na video a jeho postprodukci. Svoji práci miluje a svému rozvoji věnuje téměř veškerý volný čas.

0 Comments

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ