10 August 2016
0 Comments

Natočení živáku?

Pokud se kapela rozhodne nechat si pořídit záznam z živého vystoupení, hned na začátku je důležité rozlišit dva body - jedná se o živé vystoupení se záznamem na více kamer, nebo se jedná o celkový sestřih z koncertu a následný sestřih do podoby videoklipu? Každá z technik má svoje pro a proti a vždy je hlavně na kapele, jakou cestou se chce vydat. Obě dvě varianty jsou ovšem stále ekonomicky přijatelnější než natočení videoklipu a pokud dá kapela do svého vystoupení maximum, může být následný propagační efekt srovnatelný.

Další otázkou je, zda použijeme zvuk přímo z koncertu, nebo následné nahrazení studiovou nahrávkou. Pokud se rozhodneme zachytit z atmosféry koncertu 100% je dobré se domluvit se zvukařem, aby si vzal na akci záznamové zařízení, kam bude tracky nahrávat, a po akci bude mít čas nahrávku zmasterovat a připravit na export pro video. Čím je nahrávka lepší, tím lépe působí výsledek a více vtáhne diváky a potenciální fanoušky do atmosféry koncertu.

Je zde i určité riziko, že nahrávka nebude použitelná - zvukově, nebo skrze výkony muzikantů, kteří na pódiu odvedou pohybově maximum, ale bohužel na úkor čistoty hry na svoje nástroje. To už je věc kterou kameraman ani zvukař neovlivní. Je na kapele odvést 100% výkon a vždy se na natáčení propagačního materiálu co nejlépe připravit. Pokud se později bude muset nahrávka nahradit studiovou, je ztěžejní aby kapela hrála s metronomem ve stejném BPM jaký písnička má, a to kvůli synchronizaci obrazu se zvukem.

Dne 16.6.2015 jsme se s kluky z X-Core dohodli na natočení koncertu v pražském klubu Meet Factory, kde hráli jako předskokani Cavalera Conspiracy. Na tvorbu záznamu jsme dostali volnou ruku a rozhodli jsme se nepočítat předem s tím, která písnička bude použita pro finální video a proto jsme pouze jednou kamerou nabrali materiál skrze celý koncert z několika míst po sále i pódiu, abychom poté po selekci nejlepších záběrů pracovali pouze s tímto materiálem a probudili navíc dojem, že byl koncert snímán několika kamerami. Kluci nakonec vybrali píseň "Systém nás semele", která celý koncert otevírala. Zhostili se toho skvěle a výsledek skvěle podtrhuje atmosféru akce.

  • Jaroslav "Šety" Šetek

    Vystudoval produkci a režii ve Zlíne, a od chvíle kdy skončil začal podnikat v oblasti online marketingu se specializací na video a jeho postprodukci. Svoji práci miluje a svému rozvoji věnuje téměř veškerý volný čas.

0 Comments

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ