9 August 2016
0 Comments

Autorská práva na hudbu u videa

Hudba ve videích je velmi citlivé téma a není moudré ji brát na lehkou váhu. Stejně jako dokáže ovlivňovat emoce a motivovat člověka při sledování, musíme si být dobře vědomi toho, odkud jsme naši hudbu vzali.

V dnešní době už nestačí pouze uvést zdroj, interpreta, skladatele, nebo kapelu v titulcích a volně toto video šířit a propagovat. Každý tvůrce si bude stát za svým obsahem a bude také radikálně řešit, pokud bude jeho obsah zneužíván ku prospěchu jiného subjektu.

Jak tedy z této situace ven?

V první řadě, ať už plánujete vytvořit firemní video, reklamní video, chcete natočit svatbu, kterou později nahrajete na youtube, aby jste se pochlubili známým, nikdy si nenechte od tvůrce Vašeho videa nakukat, že pokud Vám tam dá píseň od Kabátů nebo Karla Gotta, vše je v pořádku a nikdo nemůže nic říct. Pokud se to interpret nebo společnost která ho zastupuje dozví, pak záleží už jenom na tom, jak moc bylo Vaše video sledované a jak dobře nebo špatně se tito lidé vyspali. V nejlepší možné variantě Vás pouze požádají o jeho stažení, které Youtube provádí automaticky, protože ve všech nahrávkách jsou umístěny ISRC Kódy, které slouží k identifikaci těchto nahrávek jak na tuzemském, tak na zahraničním trhu a odkazují na skutečné autory díla. V tomto případě Vás youtube upozorní na nelegální obsah automaticky a rovnou video zablokuje. Pokud se tento postup bude opakovat více jak třikrát, youtube také natrvalo zablokuje celý Váš účet a znemožní Vám nahrávání dalších videí.

Žijeme v době kdy se krade téměř vše - Filmy, seriály, alba kapel, Elektronické knihy, atd... Představte si že zloděj Vám ukradne kolo. Vy si toho zpočátku vůbec nevšimnete, protože jste ho měli schované v garáži. A tenhle zloděj bude tak mazaný, že bude každý den na tom kole jezdit kolem Vašeho baráku domů z práce a doufat, že si ho nevšimnete. Každý z Vás si domyslí, že dříve nebo později na sebe stejně narazíte a budete požadovat svůj majetek zpátky. Kdyby tento zloděj zamknul kolo doma, je šance že by jste ho už nikdy neobjevili. Vyplatí se Vám to ale v tom případě riskovat, ještě když jde o Vaše video a chcete aby toto video bylo vidět a propagovalo Váš v tom nejlepším světle?

Samozřejmě je zde možnost tomuto interpretovi zaplatit za poskytnutí své nahrávky ve Vašem videu. Zde se zase cena odvíjí od úrovně interpreta. Čím známější jméno, tím více bude chtít za poskytnutí své nahrávky pro Vaši propagaci. U menších subjektů se můžete vzájemně domluvit, že Vám poskytnou nahrávku za vzájemnou propagaci - Vy použijete jejich píseň, v titulcích uvedete název umělce a skladby a můžete dodat i webové stránky, které na interpreta odkazují.

Pokud si to tedy shrneme, vždy je lepší se s výrobou Vašeho videa obrátit na člověka, který buď používá volně dostupnou hudbu z různých volných knihoven (pozor také na to, že ne všechna slouží ke komerčním účelům) a v nejlepším případě vytváří hudbu vlastní přímo pro Vaše video. Může se zdát že se jedná o peněžně náročnou variantu, ale výroba jedné 3 minutové skladby pro video (když se odrazím od cenové politiky naší firmy) se pohybuje okolo 2500,- a máte zde plnou jistotu, že Vás nikdo nenařkne z toho, že tuto píseň někde slyšel, nebo že patří někomu jinému. V této variantě máte perfektní kontrolu nad tím jak píseň vzniká a můžete si předem určit jak má píseň vyznat, případně v jakém stylu má být pojata.

  • Jaroslav "Šety" Šetek

    Vystudoval produkci a režii ve Zlíne, a od chvíle kdy skončil začal podnikat v oblasti online marketingu se specializací na video a jeho postprodukci. Svoji práci miluje a svému rozvoji věnuje téměř veškerý volný čas.

0 Comments

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ